
Wszystko co musisz wiedzieć o dziecku w pierwszych dniach jego życia
Oczekiwanie na pojawienie się nowego członka rodziny to zwykle bardzo duży stres dla rodziców, szczególnie gdy jest to Wasze pierwsze dziecko. W głowie pojawiają się setki pytań typu: co zrobię, gdy będzie płakało albo czy na pewno daje mu tyle jedzenia ile powinnam? To normalne. Nikt z nas nie urodził się przecież rodzicem, ale wszystkiego można się nauczyć. Sprawdźmy więc co trzeba wiedzieć w pierwszych dniach życia dziecka.
Jakie potrzeby ma noworodek?
Zacznijmy od kilku podstawowych informacji nt. życia małego człowieka. Jego waga wynosi zapewne około 3300 – 3500 g i mierzy około 50 cm. Takie są średnie wymiary noworodków w Polsce. Spędzacie w szpitalu zaledwie kilka dni po to, abyś doszła do siebie, a noworodek mógł zaaklimatyzować się w nowej rzeczywistości. Wracacie do domu i od tego momentu musicie sobie radzić sami
W pierwszych dniach życia noworodka na pewno musisz zapewnić mu jak najlepsze warunki do spania. Noworodki śpią od 16 do nawet 20 godzin w ciągu dnia, więc jest to znaczna część dnia. Jak odwzorować warunki panujące w łonie matki, do których mały człowiek się przystosował przez 9 miesięcy? Najlepszym wyborem jest kupno otulacza dla niemowląt. Jest kilka kryteriów zakupu najlepszego otulacza, o którym pisaliśmy we wpisie: Jak dobrać otulacz dla niemowląt?.
Sen to podstawa, ale maluch w pierwszych dniach swojego życia rozwija się bardzo szybko, więc potrzebuje dużo wartościowego pokarmu. Zatem jego dzień podyktowany będzie snem z przerwami na jedzenie. To duże wyzwanie dla rodziców, którzy będą musieli pogodzić się z wieloma zarwanymi nocami.
Dlaczego moje dziecko tak dużo płacze?
Choć w teorii wszystko wygląda prosto to w rzeczywistości z pewnością nie będzie. Problemem może okazać się tutaj płacz, który często wywoływany jest bez powodu. Czy na pewno?
Dziecko w pierwszych tygodniach życia nadmiernie się wszystkim interesuje. W ten sposób poznaje świat dookoła i uczy się go. Jego organizm rozwija się bardzo szybko, więc wszystkimi zmysłami chce ten świat eksplorować.
Płacz może wynikać z potrzeb, których mały człowiek nie umie zakomunikować inaczej. Są to sygnały mówiące: chcę jeść, chcę się przytulić, nudzę się, boję się, chcę spać itp. Trzeba na to zwracać uwagę, lecz nadmierne doszukiwanie się problemów nie zawsze jest potrzebne.
Dziecko reaguje na stres i zdenerwowanie rodzica. To coś, czego na pierwszy rzut oka można nie zauważyć, ale jest to bardzo częsta przyczyna płaczu u niemowląt. To naturalne, że przez nadmiar obowiązków i brak snu przy małym dziecku możemy być rozdrażnieni. Pamiętajmy, aby nie przelewać tego na swoje dziecko, które natychmiast to wyczuje.
Naucz dziecko rytmu dnia
Ten nagłówek może brzmieć trochę abstrakcyjnie przy małym dziecku, ale jest bardzo skuteczny. Matki potwierdzają, że ich dzieci są spokojniejsze, gdy staramy się je karmić i kłaść na drzemki mniej więcej w tych samych godzinach. Pamiętajmy, że tak jak my potrzebujemy ramowego planu dnia, tak i nasze dziecko będzie go potrzebować.
Wasze potrzeby są tak samo ważne jak dziecko
Na koniec ważna informacja dla wszystkich rodziców. Pamiętajcie, że to normalne, że nie wiecie wszystkiego o wychowaniu młodego człowieka. Dobrze jest więc pytać i szukać wiedzy na ten temat. Jeżeli dopiero oczekujecie aż Wasze dziecko przyjdzie na świat polecamy ten wpis: Jak skompletować wyprawkę dla noworodka?.
Najlepszym źródłem są oczywiście rodzice oraz przyjaciele, którzy mają już swoje dzieci. Warto sięgnąć też do literatury czy artykułów na temat życia dzieci, ich rozwoju, psychiki oraz tego jak się zmieniają jego potrzeby z biegiem lat. To jest szczególnie ważne, gdy nigdy wcześniej nie mieliście do czynienia z małymi dziećmi. Najważniejsze to bazować też na swojej intuicji i instynkcie macierzyńskim, który podpowie co robić w trudnych chwilach.
Przeczytaj również: Jak wykorzystać kojec dla dziecka do zabawy? Jak prać pościel z wypełnieniem? Czym kierować się przy wyborze śpiworka?